1 = 1
Iga tarbitud alkoholikoguse (nt pokaali veini või pitsi viina) kõrvale joo alati vähemalt klaas vett, et Sul endal ja teistel oleks hea olla.
Tunneta oma piiri
Vee tarbimine annab vajaliku aja, et eelmise klaasikese mõju avalduda jõuaks ja saaks otsustada, kas järgmist tarbida.
Toit ja jook käivad käsikäes
Joogikultuur on osa toidukultuurist, seega naudi veini, kokteili või napsu koos toiduga.
Vastutustundliku alkoholitarbimise põhimõtted
Alkohol on osa toidukultuurist
Joogikultuur on osa toidukultuurist, seega naudi veini, kokteili või pitsikest kangemat alkoholi koos toiduga.
Tunneta oma piiri
Alkoholi vahele vee tarbimine annab vajaliku aja, et eelmise klaasikese mõju avalduda jõuaks ja saaksid otsustada, kas järgmist klaasikest tarbida.
Jälgi alkoholisisaldust
0,33 liitrit 4,5% õlut ja pokaal (120 ml) 12% veini sisaldavad sama palju etanooli kui pits 37,5% viina. Alkohol on alkohol!
Ainult täisealistele
Alkohol on mõeldud tarbimiseks ainult täisealistele isikutele.
Ära istu rooli, ära uju
Ära istu rooli ega mine ujuma, kui oled tarbinud alkoholi.
Mitte rasedatele
Raseduse ajal alkoholi tarbimine on rangelt mitte-soovitatav.
Kui võtad, võta vett vahele ka kodus, sõbra juures või suvilas
Tulenevalt eriolukorrast ja sellega kaasnetevast reeglitest tuletasime kevadel meelde, et võtaksid vett vahele ka juhul, kui tarbid alkohoolseid jooke kodus, sõbra juures, suvilas või mujal. Lisaks, pea alati meeles, et joogikultuur on osa söögikultuurist – nautige alkohoolseid jooke koos toiduga. Need põhimõtted on ajakohased ka täna, kui ööelu on piirangute tõttu pärsitud ning enamik koosviibimisi toimub kodudes.
Kampaaniast veelgi parema ülevaate saamiseks ning sõpradegagi jagamiseks külasta meie Facebooki lehte, kus jagame rohkem infot ning korraldame põnevaid auhinnamänge.
Vee tarbimise olulisusest
Tarbides alkoholi, väljutab keha tavapärasest rohkem vett, sest maks vajab alkoholi läbitöötamiseks vett. Alkohol suurendab urineerimisvajadust, mis omakorda väljutab organismist vett. Tarbides alkoholi kõrvale liiga vähe vett, alustab maks teiste organite veevarude kasutamist ja tulemuseks on vedelikupuudus. Juues iga alkohoolse joogi vahele klaasi vett, on võimalik keha vedelikutaset taastada ning ennetada vedelikupuuduse tekkimist. Lisaks aeglustab alkoholile vee vahele joomine alkoholi tarbimise tempot ning aitab tunnetada piiri, mil järgmine alkohoolne jook oleks liiast.
Missugust vett juua alkoholi vahele?
Vastab Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni president Kristjan Markii
Vee temperatuur
Tihti tehakse vee serveerimisel see viga, et vett serveeritakse liiga külmalt. Vee serveerimisel nii alkoholi kui ka toidu juurde ei tohiks pakkuda liiga külma vett. Külm temperatuur halvab maitsetunnetuse mõneks ajaks ja näiteks veinist või muust pakutavast joogist ei saada elamust. Kergelt jahutatud vesi on parim valik joogi ja söögi kõrvale.
Karboniseeritud-, mineraal- või kraanivesi?
Vett serveeritakse vastavalt valitud joogile ja söögile. Laias laastus võib alkohoolsed joogid jagada maitseomadustele tuginedes kaheks: kergema ja delikaatsema maitsega joogid ning tugeva maitse ja tekstuuriga joogid. Neutraalne rahulik vesi sobib hästi kergema ja delikaatsema maitsega alkohoolsete jookide kaaslaseks. Karboniseeritud veed sobivad hästi tugevamate maitsete ja tekstuuridega, sest mulliga vesi aitab lahustada tugevama joogi maitseid ja tänu sellele jääb järelmaitse nö puhas. Kui söögi kõrvale pakutakse juba süsihappegaasiga jooke nagu näiteks prosecco või vahuvein, siis on parem nautida vett, milles ei ole süsihappegaasi.
Vee valimisel joogi ja söögi kõrvale peab jälgima, et see ei oleks tugeva mineraalsuse ja soolasusega, sest spetsiifiline maitse võib hakata segama joogi tunnetamist.
Maailmas on tuhandeid veebrände, kuid kui käepärast pole pudelivett, siis sobib alkoholi vahele joomiseks hästi ka kraanivesi.
Kraanivee osas on inimestel mitmeid eelarvamusi. Osa inimesi ei joo põhimõttekindlalt kunagi kraanivett. Kraanivee maitse- ja lõhnaomadusi võivad mõjutada nii veeallikas kui ka veetöötlus. Seega ei saa kraanivee puhul ühest soovitust anda. Oluline on, et kraaniveel puuduks kõrvalmaitse ja -lõhn, mis võiks toidu ning joogi maitset ja elamust rikkuda.
Vee maitsestamine on levinud praktika mitmetes toidukohtades ja baarides, mis on tore, kui joote lihtsalt vett. Juhul kui olete nautimas mõnda peent jooki või delikaatset rooga, siis hakkab maitsestamisel kasutatud tooraine tugevalt mõjutama ka söögi ning joogi maitseid, millel võib olla soovimatu kõrvalmõju kogu elamusele.
Sommeljee soovituste kõrval arvesta, et…
Olulisem sellest, missugust marki vett juuakse, on see, et vett jooksid.
Kokteilide puhul ei saa alkoholile lisatud mahla või muud jooki arvestada vedelikuna, mis aitab säilitada keha veetasakaalu. Nii ei saa me viinakokteili puhul arvestada viina ja mahla eraldi, sest tegemist on lihtsalt viinast lahjema alkohoolse joogiga.
Mahl ja kõrge suhkrusisaldusega joogid ei sobi hästi keha vedelikutasakaalu hoidmiseks. Seepärast eelista võimalusel just vett.
Kampaaniast ja partneritest
Kampaaniat viib läbi Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liit (ATML). Eesmärgiks on edendada vastutustundlikku ja teadlikku alkoholitarbimiskultuuri ning vähendada alkoholi liigtarbimisest tekkivaid kahjusid.
ATMLi koostööpartnerid on Eesti Baarmenite Assotsiatsioon ja Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon. Olulise panuse kampaaniasõnumi levimisse on andnud ka Eesti juhtivad jaeketid – Prisma, Maxima, Aldar, ja COOP, lisaks CityAlko ja SuperAlko kauplused. Varasemalt on kampaanias osalenud üle 100 baari jm meelelahutusasutuse. Vaata SIIT, millised meelelahutuskohad serveerivad koos alkoholiga tasuta joogivett juulis 2022. Samuti on kampaaniasõnumit aidanud edastada Välk Takso, Tallink Takso ja Takso24.
Mille kohta tahaksid rohkem teada?
Liitunud meelelahutusasutused või meelelahutuskohad
Kaardirakenduselt leiad meelelahutuskohad, kes on eelnevatel aastatel pakkunud alkoholi kõrvale tasuta joogivett. Vali peokohaks vastutustundlik asutus. Kliki kaardil olevale ikoonile, et näha rohkem infot vastutustundliku tarbimise pooldaja kohta.